Woźnica

Jacek Napieralski

Woźnica wygląda okazale na tle Drogi Mlecznej, wijącej się wysoko od północnego do południowego horyzontu. Nietrudno odnaleźć ten gwiazdozbiór ze względu na najjaśniejszą gwiazdę Capellę. Pod tą nazwą kryje się jedna z najpiękniejszych gwiazd naszego nieba, jednak po polsku Capella brzmi trochę śmiesznie - Koza. Skąd taka nazwa?

Wprawdzie Woźnica przypomina kształtem latawiec, ale na starych mapach nieba w ten kształt wkomponowano mężczyznę z kozą na ramieniu oraz koźlętami w ręce. Na mapie z 1660 roku Koźlę znajduje się na lewym ramieniu, zaś w lewej ręce mężczyzna dzierży bat. Według starogreckiego mitu Woźnica skonstruował rydwan, praktyczny dwukołowy pojazd zaprzężony w cztery konie i używany w tamtych czasach do widowiskowych walk oraz wyścigów.

Piękna Capella jest pomarańczowo-żółtym olbrzymem. Barwa gwiazdy zawsze pomaga nam oszacować temperaturę jej powierzchni. Podobnie jak na Słońcu, również pomarańczowo-żółtym, temperatura powierzchni Capelli wynosi około 55000C. Jednak nasze Słońce nie wytrzymuje porównania z Capellą, która ma aż 17 razy większą średnicę oraz 150 razy większą moc promieniowania! Wyobraźmy sobie tylko, co by było, gdyby na miejscu naszego Słońca znalazła się Capella. Na szczęście odległość do tej gwiazdy wynosi około 41 lat świetlnych, lecz Capella i tak jest jedną z najbliżej świecących nam gwiazd. Dla człowieka jest to odległość nie do pokonania, przynajmniej na razie.