Rak

Jacek Napieralski

Rak niegdyś wyznaczał położenie Słońca w chwili letniego przesilenia. Dlatego w Egipcie zwiastował zawsze nadejście Chepri, tzn. "boga-Słońca". Uosobienie skromnego skarabeusza, czyli żuka gnojnego, symbolizowało płodność, życie i odrodzenie. W mitologii greckiej, wówczas gdy Heros walczył z potworną Hydrą, Rak próbował uszczypnąć Heraklesa w palec u nogi. Musiało to być historycznie bardzo ważne uszczypnięcie, skoro mówi się o tym setki lat.

Szczypce raka symbolizuje gwiazda Acubens, która świeci spokojnym białym światłem. Najciekawszym obiektem w Raku jest jednak gromada otwarta Praesepe, oznaczona symbolem M44. My nazywamy tę gromadę "żłóbek" lub "ul". Jest to grupa około 50 słabszych optycznie gwiazd, odległa od nas o około 500 lat świetlnych. Gołym okiem widzimy ją jako plamkę o rozmiarach trzech Księżyców. Ale do jej obserwacji, jak również do obserwacji całego gwiazdozbioru Raka, należy wybrać noc bez jasnej poświaty Księżyca. Rak jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, zaś Księżyc przemierza dzielnie szlak Zodiaku. A co to jest Zodiak? 

Zodiak jest pasem nieba wokół ekliptyki. Został podzielony na dwanaście 30-stopniowych znaków. W punkcie równonocy wiosennej zaczyna się znak Barana, a znak Raka (jako czwarty) zaczyna się w odległości 90 stopni od punktu Barana. Gdy Słońce wkracza w znak Raka, mamy przesilenie letnie, natomiast jego wejście w znak Koziorożca oznacza już przesilenie zimowe. Kiedyś znaki Zodiaku pokrywały się z odpowiadającymi im gwiazdozbiorami. Dzisiaj, z powodu zjawiska zwanego precesją, punkt Barana dotarł już do Ryb. I co 72 lata przesuwa się on o 1 stopień dalej! Pamiętajmy o tym, czytając horoskopy, na które chyba nie warto tracić czasu.